THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

SPIRITS

http://www.magazyntrendy.pl/images/wino medytacja.jpg
http://www.magazyntrendy.pl/images/20131217131506.jpg

IDEALNY MĘŻCZYZNA NA ŚWIĘTA

2013-12-17 | spirits
http://www.magazyntrendy.pl/images/20130725103334.jpg

Polak, Węgier…

2013-07-15 | spirits
http://www.magazyntrendy.pl/images/wino marek kondrat  TRENDY ART OF LIVING.jpg

Czas na wino

2012-10-05 | spirits

Wino czy medytacja

SPIRITS

Fale gamma mają decydujący wpływ na najważniejsze funkcje mózgu: świadomość, pamięć, uwagę. O falach gamma, które mają najwyższą ze wszystkich częstotliwość, wiedziano do tej pory niewiele

Badano głównie te o niższych częstotliwościach: alfa (pojawia się w stanie relaksu), beta (wywoływane w stanie koncentracji) oraz theta i delta (od nich zależy zdrowy sen). Fale gamma stanowią rodzaj łącznika, za pośrednictwem którego komunikują się nawet odległe obszary mózgu. Arytmia mózgu, czyli zaburzenia wytwarzania fal gamma, prawdopodobnie przyczynia się do chorób psychicznych, np. schizofrenii czy depresji. Fale gamma, których częstotliwość może zmieniać się od 40 do 100 Hz, były trudniejsze do zarejestrowania przez elektroencefalograf niż pozostałe. Dopiero teraz naukowcy dysponują wystarczająco czułym sprzętem, by prowadzić dokładniejsze badania. Komunikacja neuronów za pomocą fal gamma przynajmniej częściowo zdaje się tłumaczyć najbardziej złożony problem, jakim jest powstawanie ludzkiej świadomości. Częstotliwości gamma mają też udział w procesach zapamiętywania. W mózgu za pomocą niskich częstotliwości

gamma przekazywane były wspomnienia minionych zdarzeń, natomiast wyższe częstotliwości przenosiły informację z teraźniejszości. Przy schizofrenii czy depresji neurony te wytwarzają mniej 40-herzowych fal niż normalnie. Fale gamma naukowcy już zaczęli nazywać naturalnymi antydepresantami. Nie sposób jednak uniknąć wrażenia, że nadzieje na nowe leczenie są nieco przedwczesne. Trwają jednak poszukiwania innych sposobów przywracania właściwego rytmu mózgu. Narastający stres czy zmęczenie są zazwyczaj efektem rozstrojenia mózgu.
W utrzymaniu rytmu gamma w mózgu może pomóc też medytacja. Wyniki badania EEG tybetańskich mnichów dowodzą, iż podczas medytacji mózg pracuje w optymalnym dla niego rytmie 40 Hz. Oznacza to, że techniki medytacyjne pomagają nie tylko osiągnąć, ale też utrzymać na długo optymalny rytm mózgu. Tyle, że nie każdemu. Badani mnisi mieli jednak za sobą, bagatela, 10 tys. godzin medytacji. W stan gamma wprowadza także wypicie kieliszka wina. Alkohol wpływa na mózgowy układ nagrody (który jest silnym generatorem tych fal) dlatego przynajmniej na chwilę zwiększa ich ilość w mózgu.

Trendy
GRUDZIEŃ 2020 Helmut NEWTON - wciąż inspiruje... i wiele innych ciekawych tematów w nowym 86 wydaniu TRENDY art of living!