THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

SPIRITS

http://www.magazyntrendy.pl/images/Umbria.jpg
http://www.magazyntrendy.pl/images/20131217131506.jpg

IDEALNY MĘŻCZYZNA NA ŚWIĘTA

2013-12-17 | spirits
http://www.magazyntrendy.pl/images/20130725103334.jpg

Polak, Węgier…

2013-07-15 | spirits
http://www.magazyntrendy.pl/images/wino marek kondrat  TRENDY ART OF LIVING.jpg

Czas na wino

2012-10-05 | spirits

Święty szczep

SPIRITS

 

 

Włochy to raj dla producentów win: przyjazne dla winorośli stoki górskie, różnorodna struktura gleby i sprzyjający klimat. Ten kraj może się poszczycić ponad 300 szczepami autochtonicznymi. Jednym z nich jest Sangrantino. – To unikalny szczep, który występuje tylko w jednym miejscu, w regionie Umbria – mówi Filippo Antonelli, właściciel Winnicy Antonelli, w rozmowie z „Trendy”

 

Do najbardziej popularnych włoskich win w Polsce należą Chianti, Barolo,Barbaresco, Valpolicella. Dlaczego Sangrantino di Montefalco, które, tak jak wymienione wcześniej szczepy, stanowi wizytówkę Włoch, jest tak mało rozpowszechnione w Polsce?

Ten szczep nie rozpowszechnił się tak jak inne włoskie gatunki m.in. dlatego, że ma bardzo niską wydajność. Powstają z niego wina w limitowanych ilościach. Produkujemy rocznie ok. 300 tys. butelek. Umbria, gdzie znajduje się winnica rodziny Antonellich, to region, który zawsze słynął ze szczepu San Giovanni. Sangrantino natomiast od samego początku było przeznaczone do produkcji na potrzeby domu i na szczególne okazje, np. święta wielkanocne. Zresztą nazwa Sangrantino pochodzi od słowa „sacrum”.

 

Z czasem jednak wina Sangrantino zasłynęły także poza

Umbrią. Dzięki pana zaangażowaniu w latach 70. XX w. zaczęto je butelkować i sprzedawać.

 

Cała XIII-wieczna posiadłość wraz z winnicą w Montefalco na terenie Umbrii należała przez sześć wieków do biskupa Spoleto. W 1881 r. została odkupiona przez mojego pradziadka Francesko Antonellego, uznanego adwokata. W 1861 r., po zjednoczeniu Włoch, dużo kościelnych posiadłości zostało sprzedanych, co wzbudziło niezadowolenie papieża. Ekskomunikował więc tych, którzy kupowali. Na szczęście familii Antonelli udało się uniknąć konfliktu z głową Kościoła. Większość członków mojej rodziny to słynni adwokaci, wielu z nich prowadzi kancelarie w Rzymie. Ja przerwałem pięciopokoleniową tradycję – zająłem się produkcją wina. Mniej zarabiam, ale  mam z tego większą radość. Obecnie nasza posiadłość liczy 140 ha, z czego 40 ha to winnice.

 

Czym charakteryzuje się region Umbria, a szczególnie Montefalco, które słynie z Sangrantino?

 

Umbria, położona w centralnej części Włoch, jest najbardziej zielonym regionem tego kraju. Sąsiaduje z Toskanią, więc panuje tu bardzo podobny klimat. W pobliżu nie ma niestety morza, ale jest to rzeka Tybr i piękne jezioro Trasimeno. To region o bardzo rozwiniętej turystyce religijnej – ziemia świętych Franciszka i Benedykta

Trendy
GRUDZIEŃ 2020 Helmut NEWTON - wciąż inspiruje... i wiele innych ciekawych tematów w nowym 86 wydaniu TRENDY art of living!