THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

SPIRITS

http://www.magazyntrendy.pl/images/Marek Kondrat.jpg
http://www.magazyntrendy.pl/images/20131217131506.jpg

IDEALNY MĘŻCZYZNA NA ŚWIĘTA

2013-12-17 | spirits
http://www.magazyntrendy.pl/images/20130725103334.jpg

Polak, Węgier…

2013-07-15 | spirits
http://www.magazyntrendy.pl/images/wino marek kondrat  TRENDY ART OF LIVING.jpg

Czas na wino

2012-10-05 | spirits

Kluczem do zrozumienia ich różnorodności

SPIRITS

I listopad rok wcześniej, Australia, Yarra Valley. Winiarnia Punt Road, wspinaczka na 20-metrowe zbiorniki z nierdzewnej stali. Mimo morza krzewów winnych widok bardziej przypominający rafinerię, kilkanaście milionów litrów w błyszczących cysternach zaopatrzonych w wyrafinowany, sterowany komputerowo system regulacji temperatury. Sterylna fermentownia, kilka ogromnych pras pneumatycznych, membranowe filtry, pompy z oplatającymi zbiorniki rurami. Wygładzony taste room, eleganckie umywalki, klarowne, czyste wina.
Przepaść, jeśli chodzi o skalę produkcji, technologię i możliwości. Ale czy jakość?
Tu jestem bardziej ostrożny. Obie wersje sauvignon blanc są oczywiście różne i trudno porównywalne. Bo jak zestawić mineralną złożoność sancerre z wybujałą owocowo-agrestową trawiastością w wydaniu australijskim? Bez wątpienia to inne wina, a właściwie inne style wina.
To pojęcie – styl, jest kluczem do zrozumienia różnorodności win. O ile tradycje uprawy winorośli i wytwarzania win oraz warunki naturalne (Francuzi powiedzą: terroir) stanowią jego bazę, to wiedza i zasobność finansowa są impulsami dynamizującymi rozwój stylów wina. Dzisiejsza technologia jest bez wątpienia czynnikiem, który w najwyższym stopniu zmienił charakter winiarstwa w ostatnich kilku dekadach. Począwszy od ampelograficznych

osiągnięć inżynierii genetycznej,
a skończywszy na sposobach zamknięcia butelki – winiarz ma dzisiaj nieporównanie większą paletę możliwości. Użycie drożdży hodowlanych czy naturalnych? Tłoczenie delikatne czy twarde, całych kiści czy tylko gron? Klarowanie moszczu czy pozostawianie sedymentów? Maceracja krótka z mikronatlenianiem czy wydłużona w niskiej, kontrolowanej temperaturze? Wyborów jest mnóstwo, na każdym etapie robienia wina, w winnicy, winiarni i piwnicy. Z dwoma wszakże istotnymi ograniczeniami. Pierwsze z nich to wiedza i doświadczenie winiarza, bowiem czym innym jest świadoma rezygnacja z nowoczesnych technologii na rzecz stosowania metod i technik tradycyjnych, a czym innym trwanie przy tych ostatnich w przekonaniu ich jedynie słusznej racji. Drugą barierę, o bardziej dalekosiężnych konsekwencjach, stanowi wysokość inwestycji. Naga prawda jest taka, że zdarza się winiarzom-artystom wyprodukować w dobrym roku genialne wino przy użyciu prasy koszowej i cementowego zbiornika. Ale żeby wytwarzać dobre czy wybitne wina corocznie, potrzeba sporych nakładów. Nowoczesne rozwiązania są kosztowne i energochłonne. Stąd w tradycyjnym rolnictwie, skądinąd dominującym w Europie, zwykle są nieosiągalne, a tylko najbardziej znane winiarnie, i to często przy pośrednim lub bezpośrednim udziale instytucji finansujących, mogą sobie na to pozwolić
Trendy
GRUDZIEŃ 2020 Helmut NEWTON - wciąż inspiruje... i wiele innych ciekawych tematów w nowym 86 wydaniu TRENDY art of living!