THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

SPIRITS

http://www.magazyntrendy.pl/images/Marek Kondrat.jpg
http://www.magazyntrendy.pl/images/20131217131506.jpg

IDEALNY MĘŻCZYZNA NA ŚWIĘTA

2013-12-17 | spirits
http://www.magazyntrendy.pl/images/20130725103334.jpg

Polak, Węgier…

2013-07-15 | spirits
http://www.magazyntrendy.pl/images/wino marek kondrat  TRENDY ART OF LIVING.jpg

Czas na wino

2012-10-05 | spirits

Nebbiolo - szlachetny kapryśnik

SPIRITS

Nazwa nebbiolo pochodzi najprawdopodobniej od wyglądu dojrzałych gron – jakby pokrytych szronem, zamglonych (z włoskiego: nebbia – mgła). Inna wersja wskazuje na sezon żniw, który przypada na okres pojawienia się gęstych mgieł. Najmniej romantyczna zaś wiąże nazwę z włoskim „nobile”, czyli szlachetny.
Jak by nie było: winogrono jest trudne do uprawy i winifikacji. Często, ze względu na niestabilność genetyczną i skłonność do mutacji, kłopoty te porównywane są z innym kapryśnikiem: pinot noir. Pod uprawy nebbiolo nadają się tylko najlepsze parcele,
z reguły na szczytach wzgórz lub o południowej ekspozycji. Gleba, wapienne margle o dużej przepuszczalności wody, bogata musi być w niealkaliczne związki mineralne i dużą ilość mikro - i makroelementów. Szczep ma bardzo długi okres wegetacji. Kwitnie bardzo wcześnie, już na początku kwietnia, ale pełną dojrzałość osiąga dopiero w połowie października. Przed pleśnią i chorobami chroni go naturalna odporność i, mimo cienkiej łupiny, nie wymaga stosowania poważniejszych (czytaj: systemicznych) chemicznych środków ochrony. Późne zbiory stanowią jednak jeden z poważniejszych problemów, bowiem warunki pogodowe często komplikują lub nawet uniemożliwiają osiągnięcie pełnej dojrzałości gron.
Dojrzałe nebbiolo jest

pełne cukru, tanin i aromatów. Stanowi nie lada wyzwanie dla winiarzy – fermentacja, już przecież w chłodach, jest przedłużona, a bogactwo gron wymusza wielomiesięczne zabiegi pielęgnacyjne. W młodym winie taniny są ostre, gryzące; wino jest kanciaste i niezrównoważone. Dopiero 1–2-letni pobyt w wielkich beczkach z dębu slawońskiego (lub kasztanowca) wychowuje wino, nadając mu aksamitu i powabu zapachów róży, smolistego dymu i zmieniając jego barwę w kierunku skórki dojrzałej pomarańczy.
Tak ukształtowane wino zachowuje wieloletni potencjał rozwoju, nawet do kilkudziesięciu lat.
W ostatnich dekadach ujawniły się w Piemoncie dwa skrajne podejścia do winifikacji nebbiolo. Tradycyjne opiera się zmianom: winobranie odbywa się późno, przy maksymalnej zawartości cukrów i antocyjanów w gronach, a maceracja pofermentacyjna przedłużana jest do 30 dni: wszystko to, by wyciągnąć z owoców jak najwięcej. W tym podejściu długie leżakowanie w dębinie (duże beczki zwane botti) jest konieczne: wiek wygładza strukturę wina i pozwala wszystkim elementom na uzyskanie harmonii. Niesie to jednak ze sobą niebezpieczeństwo nadmiernego utlenienia i chorób wina, stąd warto przy zakupie (a ceny nie należą do niskich) posiłkować się opiniami krytyków winnych o jakości poszczególnych roczników
Trendy
GRUDZIEŃ 2020 Helmut NEWTON - wciąż inspiruje... i wiele innych ciekawych tematów w nowym 86 wydaniu TRENDY art of living!