THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

Luwr odwołuje wystawę bułgarskich ikon

ART

Zaplanowana na drugą połowę roku wystawa bułgarskich ikon w Luwrze, która miała ukazywać wpływ islamu na chrześcijaństwo nie odbędzie się – poinformowała rzeczniczka ministerstwa kultury Francji. Powodem miał być sprzeciw nacjonalistycznej partii bułgarskiej VMRO, która określiła przedsięwzięcie jako „kpinę i zniewagę”, a także tamtejszego kościoła prawosławnego, który oświadczył, iż odmawia wypożyczenia ikon i przedmiotów klasztornych i muzealnych na to wydarzenie.

Emanuil Mutafov, historyk z Bułgarskiej Akademii Nauk i doradca rządowy, powiedział prywatnemu kanałowi telewizyjnemu TV iż „wpływ islamu na chrześcijaństwo w Bułgarii był pośredni, sporadyczny i ograniczony”. Wystawa o roboczym tytule Sztuka i kultura w Bułgarii XVI-XVIII wieku miała prezentować około 60 obiektów – ikon, wazonów kościelnych, rękopisów i biżuterii z okresu, w którym Bułgaria znajdowała się pod panowaniem osmańskim, w latach 1396–1878.

Archiwum art
Tobias Rehberger

Tobias Rehberger

Trendy
GRUDZIEŃ 2020 Helmut NEWTON - wciąż inspiruje... i wiele innych ciekawych tematów w nowym 86 wydaniu TRENDY art of living!