THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

Wystawa o disco polo

ART

18 października w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie otwarto wystawę „Disco Relaks”, która przedstawia zjawisko muzyki disco polo na tle społeczno-gospodarczych przemian lat 90. Zrealizowana w ramach projektu Rzeczy Kultowe, wystawa przygląda się fenomenowi disco polo, osadzając go w kontekście transformacji, której 30-lecie przypada w bieżącym roku.

Rozpoczynając od lat 90. – „złotego wieku” disco polo – wystawa wskazuje na społeczno-gospodarczy kontekst tego nurtu i jego początki, gdy na rynku grasowali piraci, a kasety nagrywano w garażach. Sięga do muzycznych korzeni gatunku w latach 70., pokazuje odbiór disco polo w czasach turbokapitalizmu oraz współczesne nawiązania. „W projekcie Rzeczy Kultowe przyglądamy się współczesnym, popularnym zjawiskom. Oglądamy dziś te same filmy, słuchamy tych samych piosenek, nosimy buty tych samych marek, ale rzadko zastanawiamy się nad motywacjami ich wyboru”tłumaczy Aleksander Robotycki, etnograf i współkoordynator

projektu Rzeczy Kultowe. „Dostrzegliśmy również fenomen disco polo, a poprzez wystawę chcemy go przybliżyć i zinterpretować, opowiadając o transformacji, wolności i gustach” – dodaje. Wystawa będzie prezentować przede wszystkim materiały wizualne z lat 90. oraz współczesny kontekst w postaci przetworzeń i komentarzy. „Disco polo można nazwać „soundtrackiem” polskiej transformacji. Zmiany, które wtedy zaszły, dotyczyły również obyczajowości i znalazły swoje odbicie w twórczości kobiet tworzących w tym nurcie. Choć często marginalizowane, polo-artystki zdywersyfikowały i zdynamizowały zjawisko disco polo” – podkreśla Monika Borys, współkuratorka wystawy. „Włączenie eksponatów muzealnych w opowieść o ostatnim półwieczu i rozwoju kultury popularnej to także sposób na zaprezentowanie nurtu disco polo jako istotnego i niejednoznacznego składnika polskiej tożsamości” mówi Bartosz Wójcik, współkurator. Wystawę oglądać można do 1 marca przyszłego roku.

Archiwum art
Tobias Rehberger

Tobias Rehberger

Trendy
GRUDZIEŃ 2020 Helmut NEWTON - wciąż inspiruje... i wiele innych ciekawych tematów w nowym 86 wydaniu TRENDY art of living!