THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

Turyści niszczą posągi na Wyspie Wielkanocnej

FOCUS

Plaga turystów na świecie to już poważny problem, z którym boryka się wiele państw. Niedawno władze wyspy Komodo zapowiedziały zamknięcie jej dla przybyszów, aby nie narażać na stres wielkich jaszczurek, które przestały się rozmnażać. Inny problem mają mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej – otóż turyści niszczą słynne posągi poprzez robienie sobie z nimi selfies. Obecnie wyspę co roku odwiedza aż 150 tys. turystów, z których oczywiście każdy chce mieć zdjęcie ze słynnymi posągami

– a zatem dotykają ich, powodując uszkodzenia. Wyjątkowymi przypadkami, ale wcale nierzadkimi, jest także wspinanie się na posągi i dotykanie ich głów, co powodować może nieodwracalne uszkodzenia figur. Potrzebna jest zatem chyba większa edukacja ludzi, którzy za nic mają szacunek do historii i mieszkańców wyspy. Władze Rapa Nui jak na razie nie mają pomysłu jak uporać się z tym problemem, ale można być pewnym, że w przyszłości wprowadzą dla turystów obostrzenia.

Trendy
GRUDZIEŃ 2020 Helmut NEWTON - wciąż inspiruje... i wiele innych ciekawych tematów w nowym 86 wydaniu TRENDY art of living!