THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

Indianka z ludu Huaorani obrończynią Amazonii

FOCUS

Grabieżcza polityka człowieka odbija się na kondycji Puszczy Amazońskiej, nazywanej płucami świata, produkującej 20 proc. ziemskiego tlenu, i dającej na swoich przepastnych terenach schronienie aż 10 proc. wszystkich znanych gatunkom zwierząt. Nowo wybrany prezydent Brazylii bez skrupułów zapowiada kontynuowanie wycinki lasu, ale inaczej sprawa ma się w Ekwadorze, którego konstytucja stanowi, iż rdzenna ludność ma prawo współdecydować o sprzedaży jej  ziemi. Z tego prawa skorzystała Nemonte z ludu Huaorani, która

wytoczyła swojemu krajowi, planującemu sprzedaż milionów hektarów puszczy koncernom naftowym, proces, który obrońcy przyrody i obserwatorzy już nazywają przełomowym, mogącym mieć wpływ na inne tego typu postępowania i w konsekwencji ochronienie bezcennego terenu. Wspomóc Nemonte i jej lud można poprzez platformę Avaaz, gdzie pod adresem https://secure.avaaz.org/campaign/pl/amazon_spring_rb_loc/ trwa zbiórka pieniędzy dla aktywistów.

Trendy
GRUDZIEŃ 2020 Helmut NEWTON - wciąż inspiruje... i wiele innych ciekawych tematów w nowym 86 wydaniu TRENDY art of living!