THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

Jedyna rzeźba Leonardo da Vinci?

ART

Po raz pierwszy o tym, że znajdująca się obecnie w zbiorach Victoria & Albert Museum rzeźba Madonny z dzieciątkiem przypisywana Antonio Rosseliniemu, jest w rzeczywistości dziełem Leonardo, mówiono już pod koniec XIX wieku. Teraz dyskusja odżyła na nowo za sprawą prof. Francesco Caglioti z Uniwersytetu Federico II w Neapolu, który ma absolutną pewność, że rzeźba jest dziełem da Vinci. Kluczową kwestią jest dla niego przedstawienie draperii sukni Madonny, której to studia można znaleźć w jego rękopisach. „Spójrzcie na szaty Madonny i czerwony płaszcz Archanioła w Zwiastowaniu Leonarda. Ruch tkaniny jest taki sam” – przekonuje Caglioti, zauważając przy tym, iż uśmiech z obrazu przedstawiającego św. Anną Samotrzeć jest praktycznie identyczny u Madonny. Dyskusja o autorstwie

rzeźby zbiega się z marcową retrospektywną wystawą we florenckim Palazzo Strozzi, poświęconej dziedzictwu Andrei del Verroccia, nauczyciela Leonarda, na której terakotowa rzeźba, której powstanie datuje się na ok. 1465 rok, zostanie zaprezentowana. Świat sztuki przyjął z zainteresowaniem hipotezę prof. Cagliotiego, jednak jest co do niej sceptyczny. „Jakie są dowody? Nie mamy żadnych rzeźb wykonanych przez Leonarda, więc nie ma porównania. A uśmiech? Już Ernst Gombrich zwrócił uwagę, że uśmiech typu Leonardo jest dodatkiem do dziedzictwa  Verrocchia”powiedział Frank Zollner, profesor sztuki nowoczesnej i renesansu na Uniwersytecie w Lipsku, dodając: „Ale każda nowa opinia jest mile widziana, zatem poczekajmy i zobaczmy, jakie są dowody”.

Archiwum art
Tobias Rehberger

Tobias Rehberger

Trendy
WRZESIEŃ 2020 TRENDY ART OF LIVING - wydanie 85! Mimozami jesień się zaczyna… Biznesy aktorów, Yayoi Kusama, Tiziana Luxardo... Już w kioskach!