THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

Dopiero poznajemy ich świat

FOCUS

Obecnie coraz częściej naukowcy i badacze zwracają uwagę na społeczne życie zwierząt, na jego uporządkowanie i zasady w nim panujące. Od dawna wiadomo, że delfiny są niezwykle inteligentne i empatyczne. Teraz, jak donoszą naukowcy, udało się udowodnić, że walenie przeżywają śmierć swoich najbliższych. W 2010 roku w stanie Washington zauważono jak matka-orka nie chcąc opuścić ciała swojego dziecka pchała je przed siebie przez około 6 godzin. Znane są przypadki usłyszenia płaczu humbaków gdy umiera jeden z członków stada.

Aby zbadać to zjawisko,

Giovanni Bearzi wraz ze współpracownikami z Dolphin Biology and Conservation, organizacji non-profit, która zajmuje się badaniem życia delfinów, zebrali, opisali i udokumentowali 78 przypadków odczuwania żalu wśród waleni i delfinów z lat 1970-2016. Z badania wynika, że aż 75 proc. tych przypadków stanowiło opłakiwanie zmarłego dziecka, ponadto czyniły to wyłącznie samice. Badanie ponadto wykazało, że walenie mają znacznie większy mózg, a co za tym idzie bardziej skomplikowaną i złożoną jego strukturę, pozwalającą odczuwać szereg emocji.

Trendy
SIERPIEŃ 2019 Uff jak gorąco! Letnie zaczytanie... Szymon Brodziak, Andy Warhol, korespondencje ze świata, Camilla Arkans i więcej!