THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

Obraz zniszczony przez mafię znów w Uffizi

ART

W 1993 roku we Florencji podczas zamachu bombowego zorganizowanego przez mafię, o którego zlecenie nota bene podejrzewany jest Silvio Berlusconi, zginęło pięć osób, a zniszczeniu uległo kilkaset dzieł w sąsiedniej Uffizi. Gdy cztery lata temu konserwatorka Daniela Lippi zapoznała się z depozytem w galerii, jej uwagę zwróciła koperta, zawierająca 615 kawałków kompletnie zniszczonego XVII-wiecznego dzieła „Grających w karty” Bartolomea Manfredi. Teraz po latach żmudnej pracy, zbiórkach pieniężnych w serwisach crowfundingowych, dzieło gotowe jest do pokazania go publiczności. Daniela Lippi wpierw oczyściła 500 fragmentów obrazu, a następnie przykleiła je do nowego płótna. Pozostałe części, zbyt uszkodzone, aby można je zrekonstruować, zostały zachowane, a na to miejsce konserwatorka

nałożyła piaskową sztukaterię. „Dzieło było w takim stanie, że wiedziałem, że nie mogę przywrócić mu pierwotnej doskonałości” – mówi Daniela Lippi. Jak dodaje, przez 10 miesięcy wykorzystując nowoczesną technologię skanowania i rozpoznawania kolorów w dawnym stylu, nauczyła się praktycznie tego obrazu na pamięć. Wysiłki renowacji wsparło miasto, które w odnowieniu obrazu widziało typową dla duszy Florencji niezłomność i dumę, a także, aby utrzymać pamięć o ataku i przypomnieć mieszkańcom, że nadal muszą walczyć z terroryzmem. „To nie jest tylko odrestaurowany obraz” – potwierdza Luca Galassi, jeden z twórców filmu dokumentalnego o restauracji obrazu. „To symbol siły i odrodzenia społeczności, która wciąż istnieje” – dodaje.

Archiwum art
Tobias Rehberger

Tobias Rehberger

Trendy
SIERPIEŃ 2019 Uff jak gorąco! Letnie zaczytanie... Szymon Brodziak, Andy Warhol, korespondencje ze świata, Camilla Arkans i więcej!