THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

W USA powstanie Muzeum Historii Kobiet?

FOCUS

Amerykańskie Muzeum Historii Kobiet – tak miałaby nazywać się instytucja dokumentująca i prezentująca dorobek amerykańskich artystek, ale także kobiet działających na polu nauki. Obecnie w USA działa jedna taka placówka – waszyngtońskie National Museum of Women in the Arts. Z propozycją powołania nowego muzeum wystąpiła kongresmenka z ramienia Partii Demokratycznej z Nowego Jorku Carolyn B. Maloney. Polityczka napisała w tym celu projekt ustawy i  pozyskała już około 250 sponsorów. „Jak możemy inspirować kobiety i dziewczęta, jeśli niewiele wiemy o naszej herstorii?”

– mówi. Zwolennicy tego pomysłu porównują obecną sytuację z długą batalią o stworzenie Narodowego Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów – tu jako kontra padał argument, iż narracje afroamerykańskie miały swoje miejsce w rozmaitych muzeach i nie potrzebowały własnego. Pomóc w stworzeniu nowej placówki ma projekt American Women’s History Initiative, prowadzony przez Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej, którego sekretarz David J. Skorton określił historię i osiągnięcia kobiet jako „niedoceniane, a czasem zupełnie nieznane”.

Trendy
PAŹDZIERNIK 2019 Zajesiennienie! A co w numerze? Nobel dla Tokarczuk, Hirst, Wilk i Zając, felietony, korespondencje, art newsy i inne różności